niedziela, 12 maja 2013

Timeless hats

Jest taki jeden element ubioru, który towarzyszy od zamierzchłych czasów, we wszystkich zakątkach ziemi, w każdych warunkach klimatycznych. Historia tego dodatku zaczyna się od starożytności, kiedy to jego zadanie sprowadzano do ochrony głowy przed słońcem i złymi warunkami atmosferycznymi, z drugiej strony pełnił funkcje ozdobną. Noszenie kapelusza kojarzone było głównie z elegancją i szykiem. Dziś noszone są przez indywidualistów, lub latem kiedy doskwiera nam rażące słońce.


Kiedyś kapelusze były typowo męskim elementem ubioru. Miały ważne miejsce za czasów Ludwika XVI, kiedy to obligatoryjną ozdobą głowy były peruki, jednak każdy, kto chciał pokazać swój status wśród społeczeństw , zakładał kapelusz. Wpłynęło to na powstanie małych, płaskich nakryć głowy. Dopiero w XVII wieku upowszechnił się w modzie kobiecej. Od tego momentu nastąpił przełom. Wybuchł trend na noszenie kapeluszy i zdobienie ich różnorodnymi dodatkami.  Pojawiły się duże, o różnych kształtach, ozdobione piórami, kwiatami  i Liścami. Stanowił główny element ozdoby i wyrazu stroju. Były szykowne lecz w codziennym użytkowaniu  były nie praktyczne. Kapelusze ewaluowały od ogromnych angielskich Gainsborough do skromnych toczków. 
Po I wojnie światowej, kiedy nastąpiła emancypacja kobiet, a wraz z nią wyzwolnienie mody ze sztywnych zasad, zaczęto projektować bardziej praktyczne  ubrania i dodatki. Osoba która zapoczątkowała nową erę mody, była Coco Chanel, która przyczyniła się do polaczenia elegancji z praktyką . Projektowała kapelusze z myślą o kobietach wyzwolonych,  były one niewielkie z lekko opuszczonym rondem, nadawały tajemniczości zasłaniając lekko oczy. W latach 50. kapelusze stały się eleganckie, minimalistyczne. Toczki noszone na czubku głowy i kapelusiki typu pillbox, które były najbardziej popularne w latach 60.
Obecnie mamy dostęp do kapeluszy inspirowanych poprzednimi epokami. Możemy łączyć style poprzednich epok, korzystać z różnych materiałów. Nadal wydaje się, że trzeba wykazać się nie lada odwagą, by nosić je do codziennych stylizacji. Kapelusze możemy nosić o każdej porze roku. Teraz kiedy przed nami lato, będzie nas chronił od słońca i dodawał elegancji, lekkości stylizacją. Możemy poczuć się trochę retro, romantycznie a to wszystko dzięki tylko jednemu dodatkowi.
 W sieciówkach znajdziecie ciekawe modele, możecie również poszukać w sklepach internetowych, tam znajdziecie mniej oblegane typy lub zajrzeć do sklepów gdzie kapelusze wykonywane są ręcznie.

A Wy co myślicie o noszeniu kapeluszy? Zapraszam do wyrażania opinii.
Eva
kliknij tutaj

1 komentarz :

  1. Fine way of telling, and fastidious post to take data about my presentation
    topic, which i am going to deliver in school.

    Look at my homepage; christian louboutin pointed toe

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy wszystkim za komentarze i opinie:) Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie wasze pytania. Zapraszamy także do wzajemnej obserwacji :)