wtorek, 14 maja 2013

Uwaga! Kosmetyczka! - Część trzecia. Kosmetyczna etykieta.


Choć sam cykl "Uwaga! Kosmetyczka!" powstał z myślą o szerzeniu świadomości o zabiegach kosmetycznych, albo samej wizycie u kosmetyczki i o kosmetyczce, jako osobie miał traktować, to dzisiaj wyjdę poza ramy koncepcji i opowiem wam o tym, co w kosmetyczce nosimy. Przybliżę Wam kosmetyczną etykietę, rozpracujemy wszystkie śmieszne znaczki i podpowiem, jak czytać skład, żeby poznać bliżej kosmetyk, który bierzemy do ręki. Zapraszam do lektury! :)
Jagoda

Ostatnio w drogerii usłyszałam jak dwie dziewczyny szukały dla siebie kremu i próbowały zagłębić się w to, co producent opowiada o produkcie, sugerowały się, dokonując wyboru znaczkami na nim umieszczonymi i pilnie rozczytywały skład kosmetyków. Pomyślałam sobie, że super być świadomym konsumentem i choć ja sama zawsze przeglądam, co kosmetyk ma w sobie, jak powinnam go stosować i jakie oznaczenia na nim umieszcza producent, to wiele osób sugeruje się wyłącznie pięknie brzmiącym opisem, a co gorsza - zachęcającą nazwą, co często prowadzi do rozczarowań i wydłuża proces wyboru kosmetyku idealnego.


Wykaz składników określonych zgodnie z nazwami przyjętymi w Międzynarodowym Nazewnictwie Składników Kosmetycznych INCI
jest to najważniejszy element opakowania kosmetyku, z niego dowiemy się najwięcej, ale jak go czytać?
Składniki w kosmetykach wymienione są w malejącym porządku, co oznacza, że na samym początku składu znajduje się substancja, której kosmetyk zawiera największą ilość. czyli na samym początku listy odnajdziemy bazę kosmetyku, substancji aktywnych należy szukać w środku listy, kiepsko, gdy są na samym końcu (chyba, że są to substancje działające silnie, jak np olejki eteryczne). Koniec składu, to miejsce na kompozycje zapachowe i aromatyczne oraz numery barwników dodanych do kosmetyku oznaczonych skrótem CI (Color Index), po którym następuje przyporządkowany dla danej barwy symbol cyfrowy.
Czytanie składu ostatnio staje się bardzo popularne, jednak głównie czytamy skład produktów spożywczych. Rozszyfrowanie składników kosmetyków jest tym trudniejsze, że nie są one wymienione w języku polskim. W tym miejscu polecam wam korzystanie z Kosmopedii, znajdziecie tam wykaz składników, wraz z ich opisem, funkcją, jaką pełnią w kosmetyku, jego działaniem i inne ciekawostki, które warto znać.

kosmopedia.org - opis składników kosmetycznych
Ilość kosmetyku
Producent ma obowiązek zaznaczyć, jaką ilość nominalną kosmetyku zawiera opakowanie. jednak jak zawsze są wyjątki: Nie musi mówić o tym, gdy opakowanie zawiera bezpłatną próbkę kosmetyku, albo jest to kosmetyk jednorazowego użytku zawarte w opakowaniu zbiorczym (jednak wtedy gramatura podana musi być na tym opakowaniu - całości, oraz każdego produktu z osobna z wyszczególnieniem ilości zawartych w nim próbek) . Ilości nie trzeba podawać również w przypadku, gdy jest to produkt mniejszy niż 5 gramów lub 5 mililitrów .

Termin trwałośći
jest to czas, w ktorym kosmetyk ,przechowywany w warunkach wskazanych przez producenta, zachowuje w pełni swoje właściwości i odpowiada postawionym mu wymaganiom. termin ten najczęściej poprzedzony jest słowami "najlepiej spożyć do:...". tutaj rownież może pojawic się sytuacja, że producent nie wskaże tego terminu, dzieje się to w przypadku, gdy okres trwałości kosmetyku przekracza 30 miesięcy. na opakowaniu powinno pojawić się wtedy oznaczenie graficzne, oraz wyrażony w miesiącach lub latach czas, w jakim, od momentu otwarcia opakowania, kosmetyk może być stosowany bez zagrożenia dla zdrowia użytkownika (tak, czasem zagrożenia: reakcje uczuleniowe, niezbadane działania niepożądane itp.).

Symbol ten oznacza, że po otwarciu kosmetyk spełnia swoje właściwości przez 12 miesięcy


Ostrzeżenia i informacje
Czasem zdarza się tak, że  producent przez  kształt opakowania, jedo wielkość nie jest w stanie zamieścić niezbędnych podczas użytkowania ostrzeżeń lub informacji o kosmetyku, musi zrobić to na dołączonej do produktu ulotce, wtedy na opakowaniu powinien znaleźć się odpowiedni symbol, lub informacja na to wskazująca.

Do kosmetyku dołączona jest ulotka

Testowanie kosmetyku na zwierzętach. Jest to dla nas kwestia szczególnie ważna, zwłaszcza, że w Polsce rokrocznie rośnie świadomość proekologiczna. Polskie prawo zabrania testów kosmetyków na zwierzętach, jednak mimo to producenci informują o tym swoich klientach umieszczając na opakowaniu odpowiedni symbol. Warto go znać robiąc zakupy w krajach, w których testy te nie są zakazane. Oznacza on, że producent i jego dostawcy nie wykonywali i nie zlecali wykonania testów na zwierzętach kosmetyku, jego prototypu ani żadnego z jego składników.

Inne symbole, które warto znać:

Producent realizuje obowiązek odzysku opakowania

Nie zawiera freonów i halonów, bezpieczny dla powłoki ozonowej
Opakowanie powinno trafić do kosza na odpady

Oznaczenie rodzaju materiału, z którego wykonano opakowanie

produkt skorzystał z uznaniowego standardowego systemu kontroli wagi lub objętości na etapie produkcyjnymBrak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy wszystkim za komentarze i opinie:) Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie wasze pytania. Zapraszamy także do wzajemnej obserwacji :)